Identyfikacja wizualna to nieodzowny element budowania wizerunku firmy. Pozwala odróżnić markę od konkurencji i tworzy spójny obraz, który przyciąga klientów. Odpowiednio zaprojektowana identyfikacja wizualna pozwala natychmiastowo kojarzyć dane elementy z konkretną marką, co jest niezwykle istotne w świecie, w którym z każdej strony zalewani jesteśmy przez reklamy i informacje. Dzisiaj trochę o tym, czym jest identyfikacja wizualna i jakie elementy ją tworzą. Jako, że najlepiej uczyć się od najlepszych to dzisiaj na tapet leci, jakże by inaczej, Ikea. Nie dość, że ikoniczna to skandynawska i minimalistyczna.
Identyfikacja wizualna to system spójnych elementów graficznych, które tworzą unikalny wizerunek marki. Dobrze zaprojektowana identyfikacja wizualna pomaga budować rozpoznawalność, wzbudza zaufanie i wyróżnia firmę na tle konkurencji. Składają się na nią różne elementy, takie jak logo, kolorystyka i typografia. W zależności od tego jak duża jest marka identyfikacja będzie dotyczyła wielu aspektów i materiałów – strony internetowe, ikony, fotografie, używany język, opakowania, materiały biurowe, ubrania, gadżety itd. Wszystko to razem tworzy spójny przekaz dla klientów i opowiada historię marki.
Wykorzystywane przez Ikeę elementy graficzne jak logo, kolorystyka i czcionka, pozwalają nam natychmiast rozpoznać markę, nawet po najmniejszym elemencie. Cała ich identyfikacja dotyczy tysiąca elementów – dotyczy przecież nawet jedzenia, które możemy u nich kupić oraz każdej instrukcji obsługi. Ta identyfikacja jest bardzo spójna, co pozwala od razu klientowi się odnaleźć i poczuć bezpiecznie, bo jest już do niej przyzwyczajony z poprzednich zakupów. Gdy widzimy chociaż ułamek elementu graficznego z ich identyfikacji od razu chce nam się jechać na słynnego hot doga za złotówkę, więc idealnie spełnia ona swoją rolę.
Ikea doskonale pokazuje, dlaczego logo jest kluczowym elementem identyfikacji wizualnej. Ich charakterystyczne logo jest natychmiast rozpoznawalne dla konsumentów na całym świecie. Od niego też wychodzą kolory używane we wszystkich elementach identyfikacji oraz charakterystyczny font, dlatego więc logo jest pierwszym i najważniejszym elementem budowy silnej marki.
Logo Ikea jest elementem łączącym wszystkie punkty dotyczące marki, od sklepów po stronę internetową. Dzięki konsekwentnemu stosowaniu logo, IKEA buduje spójność i zaufanie wśród klientów.
Logo stanowi nie tylko znak rozpoznawczy, ale również symbol wartości i filozofii marki. Pomimo tego, że powstało w 1967 roku, dzięki swojej prostocie i uniwersalności w ogóle się nie zestarzało. Nadal wydaje nam się nowoczesne, chociaż wcale nie jest nowe. Dzięki temu, że jest proste (ograniczona ilość elementów, prosty font) i geometryczne od razu kojarzy się z funkcjonalnością i logicznością – co ma pozytywne konotacje przy firmie zajmującej się meblami w stylu skandynawskim. Każdy zastosowany element ma tutaj sens i od razu informuje nas o firmie (o kolorze i foncie później).
Więcej o samym logo Ikei może przeczytać na stronie muzeum Ikei tutaj.
CiekawostkaA czy wiesz, że nazwa IKEA to akronim?
I – Ingvar – imię założyciela,
K – Kamprad – nazwisko założyciela,
E – Elmtaryd – nazwa farmy, gdzie dorastał,
A – Agunnaryd – nazwa parafii w rodzinnym mieście Ingvara.
Ikea wykorzystuje charakterystyczny odcień żółtego (zwany “Ikea yellow”) jako główny kolor. To kolor radości, energii i optymizmu, który doskonale pasuje do ich filozofii. Kolor niebieski symbolizuje spokój i zaufanie. Kolory te są również dosyć intensywne i przyciągają naszą uwagę. Oczywiście nie jest przypadkiem, że nawiązują one do kolorów z flagi Szwecji, podkreślając swoje dziedzictwo i nawiązując do słynnego skandynawskiego designu. Dzięki konsekwentnemu użyciu tych kolorów, marka stworzyła silne skojarzenia i emocje u swoich klientów.
Oprócz niebieskiego i żółtego, Ikea wykorzystuje również inne kolory, ale w mniejszym stopniu. Należą do nich:
IKEA wykorzystuje kolory w sposób przemyślany i strategiczny. Kolorystyka ma na celu stworzenie przyjaznej i komfortowej atmosfery w sklepach i domach klientów.
Spójna typografia to element często pomijany przez małe marki, a to wielki błąd. Przy użyciu konsekwentnie tych samych krojów pisma, kiedy klient zobaczy materiały związane z nasza marką, nawet nie widząc logo, będzie wiedział o kogo chodzi. Czy nie jest tak z katalogami Ikei? Po losowej stronie jesteśmy w stanie poznać, że to właśnie ich katalog. Wszystko to za sprawą fontu Ikea Sans.
Jak wcześniej i tutaj postawiono na prostotę i funkcjonalizm. Do projektu logo wykorzystano geometryczny, bezszeryfowy, proporcjonalny krój pisma Futura. Został on stworzony przez Paula Rennera w 1924-1926 r. i jest jednym z najbardziej klasycznych. Powstał pod wpływem prądów Bauhausu i rozwijającego się modernizmu, który za najważniejsze w projektowaniu uważał formę i funkcjonalizm, a odrzucał dekoracyjność. Czy nie brzmi jak idealny font dla Ikei patrząc na ich meble? Kolejny element idealnie pasujący do ich filozofii.
Niestety, podczas drukowania tysięcy razy loga na materiałach reklamowych starymi metodami drukarskimi używano matryc i gotowych bloków. To wpływało na efekt rozmycia konturów. Z tego powodu dodano małe szeryfy (te kreseczki na dole i górze litery) i powstał nowy krój. Otrzymał on nazwę Ikea Sans, a zaprojektował go Robin Nicholas.
Skoro mamy już podstawy jak logo, typografię i kolory to trzeba by pomyśleć nad strategią dotyczącą grafik i zdjęć jakich będziemy używać. Chodzi o to, żeby kolejne stosowane przez nas materiały pasowały wizualnie do podstawowych elementów identyfikacji. W nich przecież zawarliśmy przekaz dotyczący filozofii naszej firmy, więc niech przyświeca ona nam w kolejnych punktach. Warto, aby materiały reklamowe, strona internetowa zawierały ozdobniki, ikony, zdjęcia w takiej samej stylistyce i dopełniały całości.
Ikea często używa minimalistycznych ilustracji, które są charakterystyczne dla ich katalogów i stron internetowych. Kontynuują to, co pokazali w logo i doborze typografii. To również element identyfikacji.
Warto zwrócić uwagę na fotografie i ikony przez nich stosowane. Ikea wykorzystuje zdjęcia, które przedstawiają ludzi w ich domach, korzystających z mebli IKEA. Zdjęcia te są zazwyczaj jasne i przytulne. Wpisują się w określony schemat, do którego zdążyli nas już przyzwyczaić i którego, szczerze mówiąc, już od nich oczekujemy. Ikony są geometryczne i delikatne, nawiązujące do typografii i przede wszystkim spójne!
Ikea jest światowym liderem w branży meblarskiej, a jednym z kluczowych czynników jej sukcesu jest konsekwentne stosowanie identyfikacji wizualnej. Świadomie stworzona identyfikacja przekazuje filozofię firmy i od razu kojarzy się z marką. Kto z nas nie kojarzy tych materiałów z marką już po sekundowym kontakcie? Najważniejsza w tym wszystkim była świadomość przy jej tworzeniu, strategia i konsekwencja w stosowaniu. Przez to marka wydaje się od razu wiarygodna i wyróżnia się na rynku. Co nam daje identyfikacja wizualna:
Mam nadzieję, że na przykładzie Ikei zobaczyłxś jak ważny jest spójny i przemyślany wygląd Twojej marki. Tworzenie identyfikacji to skomplikowany i żmudny proces, ale zawsze mogę pomóc. Poczytaj inne porady na moim blogu albo się ze mną skontaktuj. Na początek dobrym krokiem będzie używanie w swoich materiałach kolorów i fontów z Twojego logo.
14.04.24 | BRANDING
Autor: Kacper
Jesteś zainteresowany współpracą? Chciałbyś rozwiać wątpliwości? Zapraszam do kontaktu ze mną!
email: kacperkij@gmail.com
tel.: +48 511 602 381
+47 968 120 54